Natūrali detoksikacija: 6 patarimai, kaip padėti organizmui

  Grožis iš vidausVisi įrašai  

Neretai girdime žodį detoksikacija. Dažnai jis siejamas su svorio metimu, tačiau toksinai susiję ne tik su svorio augimu, bet ir odos būkle, sklandžia organų veikla. Svarbu suprasti, kad detoksikacija – nėra dieta. Šį kartą dalinamės informacija apie tai, kaip mūsų organizmas šalina toksinus ir patarimais, kokiais būdais galime sau padėti.

Kaip žmogaus organizmas šalina toksinus?

Dažnai klaidingai manoma, kad už organizmo detoksikaciją yra atsakingos tik kepenys. Iš tikrųjų organizmas valosi per keletą skirtingų organų sistemų: odą, inkstus, plaučius, limfinę sistemą, virškinamąjį traktą (tarp kurių yra ir kepenys).

DETOKSIKACIJA PER KEPENIS

Kepenys veikia kaip filtras pašalinantis toksinus, kurie susidaro mūsų organizme vykstant natūraliems procesams (medžiagų apykaitai). Kepenys suskaido šiuos toksiškus šalutinius produktus, kad juos būtų galima šalinti filtruojant per inkstus arba su tulžimi. Kepenys padeda pašalinti tokius patogenus, kaip virusai, bakterijos, hormonai, cholesterolis, ir išorinius toksinus, įskaitant alkoholį, vaistus, chemikalus, sunkiuosius metalus.

INKSTAI

Inkstai taip pat veikia kaip filtras. Jie iš mūsų organizmo filtruoja atliekas ir nepageidaujamas medžiagas. Be to, inkstai palaiko mūsų kūno pH, reguliuodami skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą. pH pusiausvyros išlaikymas yra gyvybiškai svarbus, leidžiantis organizmo ląstelėms atlikti jų funkcijas.

VIRŠKINAMASIS TRAKTAS IR ŽARNYNAS

Žarnynas šalina toksinus per žarnų judesius. Jie padeda nesuvirškintam maistui ir kartu su juo esančiais ar virškinimo metu susidariusiais toksinais (pavyzdžiui, sunkiesiais metalais, chemikalais, maisto likučiais ir patogeninėmis bakterijomis) slinkti per žarnyną ir pasišalinti išmatų pavidalu.

LIMFINĖ SISTEMA

Esminis jos vaidmuo yra apsaugoti ląsteles nuo svetimų medžiagų ir pašalinti jas iš kūno. Ši unikali sistema daro didelę įtaką detoksikacijai. Jos pagrindinis darbas yra gabenti baltuosius kraujo kūnelius (limfocitus), o jie padeda kovoti su infekcijomis bei apsisaugoti nuo kenksmingų toksinų.

KVĖPAVIMO TAKŲ SISTEMA

Apsauga ir detoksikacija prasideda jau nosyje, kur plaukeliai šnervėse sukuria apsauginį barjerą, taip apsaugant plaučius nuo dulkių ir nešvarumų patekimo. Gleivės, padengusios nosį ir plaučius, sukuria antrą apsauginį sluoksnį.

ODA

Oda – kūno gynybos sistema. Ji sukuria barjerą, apsaugantį organizmą nuo bakterijų, virusų ir cheminių toksinų, kurie neturėtų patekti į mūsų kūną. Taip pat toksinus, kurių nepavyksta pašalinti per kepenis ir inkstus, galima pašalinti per odą, kūnui prakaituojant.

Kaip padėti organizmui detoksikuotis natūraliai?

Mūsų organizmas natūraliai yra puikiai sureguliuotas, o kiekvienas organas atlieka savo funkciją. Deja, nesveikas gyvenimo būdas, stresas ir įtampa, neretai, jį išbalansuoja. Į mūsų kūną patenka toksinų, apie kuriuos net negalvojame – išmetamosios dujos, statybinės dulkės, nešvarumai, cheminės medžiagos ir pan. Tad norėdami gyventi sveikiau, reiktų stengtis pašalinti tuos dirgiklius, kurių galime išvengti. 6 patarimai, kuriais galime sau padėti:

1. Nevartoti alkoholio. Daugiau nei 90% alkoholio metabolizuojama per kepenis. Vartojant alkoholį, organizmas skaldo jį acetaldehidą (toksiną). Jį kepenys konvertuoja į kitą junginį, vadinamą acetatu, kuris vėliau yra šalinamas iš organizmo. Per didelis alkoholio vartojimas gali rimtai pažeisti kepenis, sukeldamas jų padidėjimą, uždegimą ir randėjimą. Kai taip atsitinka, kepenys nebegali tinkamai atlikti savo funkcijų, įskaitant filtravimą ir toksinų šalinimą.

2. Gerti daugiau vandens. Vanduo daro daug daugiau, nei tik numalšina troškulį. Jis reguliuoja jūsų kūno temperatūrą, „sutepa“ sąnarius, padeda virškinti ir absorbuoti maistines medžiagas bei detoksikuoja organizmą, pašalindamas medžiagų apykaitos atliekas.

3. Sumažinti cukraus ir perdirbto maisto vartojimą. Didelis cukraus ir perdirbto maisto vartojimas yra siejamas su nutukimu ir kitomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip širdies ligos, vėžys ir cukrinis diabetas. Šie sutrikimai trukdo organizmui natūraliai detoksikuotis, pakenkdami organams, kurie vaidina svarbų vaidmenį detoksikavimo procese – inkstams ir kepenims.

4. Sumažinti druskos naudojimą. Vartojant per daug druskos, organizme sukeliamas skysčių kaupimąsis. Tai kenksminga, ypač jei negeriama pakankamai vandens. Sumažindami druskos kiekį ir padidinami vandens vartojimą leisite organizmui greičiau ir geriau filtruoti bei šalinti toksinus per inkstus.

5. Pamaitinti savo žarnyno mikrobiotą. Kasdienis sveiko žarnyno palaikymas yra vienas geriausių būdų užtikrinti tinkamą virškinimo trakto funkcionavimą. Sveikame žarnyne yra įvairių mikrobiomų, subalansuotų gerųjų ir blogųjų bakterijų. Valgydami visavertį augalinį maistą, kuriame natūraliai gausu skaidulų, palaikote žarnyno mikrobiotą. Skaidulinis maistas padeda sukaupti ir išstumti atliekas iš organizmo.

6. Padidinti savo fizinį aktyvumą. Fizinis aktyvumas siejamas su geresne mikrocirkuliacija. Sporto metu visi organizmo audiniai ir organai yra geriau aprūpinami deguonimi bei maistinėmis medžiagomis. Dėl to gerėja ir detoksikuojančių organų veikla. Taip pat aktyviai judant geriau cirkuliuoja limfa, o prakaituojant šalinami toksinai, kurių nepavyko pašalinti per kepenis ar inkstus. Pakankamas fizinis aktyvumas gerina ir virškinamojo trakto veiklą, gerėja žarnyno judesiai, todėl greičiau pašalinamas nesuvirškintas maistas ir išvengiama vidurių užkietėjimo.

Mūsų organizmas dažnai pats susitvarko su į jį patenkančiais toksinais. Tam svarbūs sveiki organai, kurie būtų pajėgūs tai padaryti. Jei gyvenimo būdas lemia tai, kad toksinų prikaupiame daugiau, nei organizmas gali susitvarkyti – į pagalbą galima pasitelkti maisto papildus (prieš tai pasitarus su gydytoju ar vaistininku).

Susiję straipsniai

Detoksikacija – madingas žodis ar svarbi pagalba organizmui?

Detoksikacija – madingas žodis ar svarbi pagalba organizmui?

Artėjant šiltajam sezonui dažnai pradedame girdėti kalbant apie organizmo detoksikaciją, organizmo išsivalymą ir įvairias dietas. Sveikam...
Plačiau

Organizmo valymas – ne taip sunku, kaip atrodo

Organizmo valymas – ne taip sunku, kaip atrodo

Gera žinia tiems, kurie galvoja, jog reikėtų išsivalyti organizmą, tačiau niekaip tam neprisiruošia. Norint iš organizmo išvalyti toksinu...
Plačiau